LİTYUM AKÜLER / LİTYUM BATARYALAR / LİTYUM PİLLER

 

Şebeke elektriğinin bulunmadığı yerlerde elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla  veya artan elektrik fiyatlarının önüne geçilmek istenmesi durumunda kurulan güneş enerji sistemlerinde aküler/bataryalar kullanılmaktadır. 

Enerji üretimi sonrası depolanması gerektiğinde, tüketicilerin akü seçimlerini dikkatli şekilde yapmaları gerekmektedir. Öncelikle elektriği nerelerde kullanılacağı, dış ortam mı, iç ortam mı, hava şartları, titreşim durumu gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Daha sonra aküden sağlanan elektriğin hangi cihazlarda kullanılacağı, bu cihazların elektrik ihtiyacı ve hassasiyet durumları dikkate alınmalıdır. Fiyat maliyet hesaplaması da yapıldıktan sonra uygun akü modeli belirlenmelidir

Bugün konumuzun Lityum Aküler / Bataryalar olması sebebiyle biraz ondan bahsedelim.

Lityum, oldukça reaktif bir alkali metal elementtir. İlk olarak 1817'de keşfedildi ve izole edilmedi . Nispeten nadir bulunur, yer kabuğunun sadece                    % 0.0007'sini oluşturur. Hem en hafif metal, hem de yoğunluğu enaz  katı elementtir. Bıçakla kesilebilecek kadar yumuşaktır. Lityum, çok sayıda endüstriyel uygulamaya sahiptir.Bunlardan lityum piller, güneş enerjisi depolama uygulamalarında kullanıldığında güneşin gücünden yararlanmak için son derece verimli bir yol olduğu gözlenmektedir.

Neden bir lityum akü /lityum bataryalar / lityum piller dönüşümünü düşünmelisiniz? İşte lityum iyon akülerin bazı özellikleri:

1) Ağırlık: Lityum aküler , kurşun asit pillerin üçte biri ağırlığındadır.

2) Verimlilik: Lityum  aküler ,  şarj ve deşarjda neredeyse% 100 verimlidir , ayrıca girişte ve çıkışta aynı amp saatlerine izin verir.

3) Deşarj: Lityum aküler  % 100 boşaltılır.

4) Döngü Ömrü: Yeniden şarj edilebilir lityum aküler , minimum 6500 döngü yapar. Yüksek deşarj seviyelerinde çevrim ömrü lityum iyon pillerde çok az etkilenir.

5) Voltaj: Lityum aküler ,  tüm deşarj döngüsü boyunca voltajlarını korurlar. Bu, elektrikli bileşenlerin daha fazla ve daha uzun süreli verimliliğine izin verir.

6) Hızlı şarj olurlar

7) Maliyet: Lityum aküler  göreceli olarak yüksek ön ödeme maliyetine rağmen, kullanım ömrü ve performansı göz önüne alındığında, gerçek maliyeti kurşun asit ve jel aküden çok daha düşüktür.

8) Çevresel Etki: Lityum aküler çok daha temiz bir teknolojiye sahiptir ve çevre için daha güvenlidir.

Toparlamak gerekirse, lityum aküler , daha güvenli ve uzun ömürlü bir pakette daha yüksek kaliteli performans sunar.

Lityum Aküler bu ihtiyacı karşılayan özelliklerde teknolojik ürünlerdir. Hafif oluşları ve hızlı şarj edilebilme özellikleri sayesinde tercih edilirler. Ayrıca bu akülerde hafıza sistemi kullanılmadığı için, tamamen boşalmadan şarj edilebilme özelliğine sahiptirler. Bu akülerin şarj olma süreleri oldukça kısa, deşarj olma süreleri ise bir o kadar uzundur. Bu sebeple son derece kullanışlı ve ihtiyacı karşılayacak özelliklerde akü modelleri oldukları görülmektedir.

Çok güneşli günler dileriz.

Enerjim Güneş