Sıcaklık ve Nem Sensörü

Sıcaklık ve nem sensörü, havadaki sıcaklık ve nemi algılayan, ölçen ve raporlayan düşük maliyetli elektronik tasarımlara sahip cihazlardır. Bu sensörler,  tipik olarak aynı muhafaza içinde paketlenmiş  iki ayrı sensörden oluşur. Bağıl nem, kapasitif bir RH sensörü ile , hava sıcaklığı bir PRT ile ölçülür. Ölçülen değerler bir veri kaydediciye yönlendirilir. Ölçüm sırasında , daima bir koruma kabı içine yerleştirilmesini öneririz.

Neden ihtiyaç duyarız :

Sıcaklık ve nem, genel çevre kalitesini ölçmek için önemli standartlardandır. Üretimde ve bilimsel araştırmalarda birçok fiziksel olay ve kimyasal işlem belirli bir sıcaklık ve nemde gerçekleştirilir. Sıcaklık, Uluslararası Birimler Sistemindeki 7 temel fiziksel nicelikten biridir ve nesnelerin ısı ve soğukluk derecesini ölçmek için kullanılan fiziksel bir niceliktir.,Peki ya nem? Nem, havada bulunan su buharının konsantrasyonudur. Havanın bağıl nemi yaşamda yaygın olarak kullanılır ve %RH olarak ifade edilir. Bağıl nem sıcaklıkla yakından ilişkilidir. Belirli bir kapalı gaz hacmi için, sıcaklık ne kadar yüksekse, bağıl nem o kadar düşük ve sıcaklık ne kadar düşükse, bağıl nem o kadar yüksek olur.

Kullanım Alanları : 

  1. Güneş ve Rüzgar Santralleri
  2. Meteorolojik Ölçümler
  3. Seralar
  4. Tarım
  5. Ormancılık

 

Dış ortam ölçümleri sırasında marka fark etmeksizin genel olarak en çok sorun çıkaran sensördür.

Modern bilim ve teknolojinin son derece gelişmiş formu altında, ölçüm doğruluğu gereksinimleri giderek artmaktadır, bu nedenle sıcaklıktan kaynaklanan sensör hatalarını azaltmak veya ortadan kaldırmak özellikle önemlidir. Ancak sıcaklık ve nem sensörünü kullanırken, sıcaklık ve nem sensörü neden belli bir süre sonra hata vermektedir. Modern bilim ve teknolojinin son derece gelişmiş formu altında, ölçüm doğruluğu gereksinimleri giderek artmaktadır, bu nedenle sıcaklıktan kaynaklanan sensör sapmalarını azaltmak veya ortadan kaldırmak özellikle önemlidir. Sıcaklık ve nem sensörü sapması ikiye ayrılır. Bu iki tür sapma, sensörün ölçüm doğruluğu üzerinde farklı etkilere sahiptir. Sensör bazı harici parametreleri algılar ve ardından bazı analog ve dijital sinyalleri geri gönderir. Dış ortam nedeniyle sensörün neden olduğu bazı parazitler, bazı parazit sinyalleriyle karışır. Sensör sapmasının nasıl çözüleceği çok önemlidir.Gerçek kullanımda, toz, yağ ve zararlı gazların etkisinden dolayı uzun süreli kullanım, yaşlanmaya ve doğruluk bozulmasına neden olacaktır. Sıcaklık ve nem sensörlerinin yıllık kayması genellikle yaklaşık ±%2'dir. Normal koşullar altında, üreticiler, bir kalibrasyon için etkin kullanım süresinin 1 veya 2 yıl olduğunu ve süresi dolduğunda yeniden kalibrasyonun gerekli olduğunu bildirmektedirler.

Sıcaklık ve nem sensöründe, diğer koşullar değişmeden kaldığında, çıkış sinyali sıcaklık değişiklikleriyle sapabilir. Bu durumu azaltmak için, belirli bir aralıkta sıcaklık değişikliklerinin çıkış sinyali üzerindeki etkisini ortadan kaldırma amacına ulaşmak için çıkış sonucunu düzeltmek için belirli bir algoritma benimsenebilir. Bu yönteme sıcaklık ve nem sensörünün sıcaklık kompanzasyonu denir.

Çok güneşli günler dileriz.

Enerjim Güneş