Piranometre Nedir

Güneş radyasyonu, dünyanın hava durumu modellerinin arkasındaki itici güçlerden biridir ve bu nedenle hava ve iklim çalışmalarında önemli bir faktördür. Piranometre,  güneş ışınımı değerini ölçmede ve değerlendirmede kullanılan bir sensördür. Birimi w/m² ‘ dir.

Nerelerde kullanılır :

En yaygın kullanım alanı Güneş Enerji Santrali için gerçekleştirilen ölçümlerdir :

 1. Piranometreler, potansiyel sahaların Güneş Enerji Santrali için uygunluğunu belirlemek için  kullanılır. Bu durumda, bir PV kurulumunun beklenen çıktısını belirlemek için piranometre kullanılır.
 2. Güneş Enerji Santrali performansını izlemek için piranometreler kullanılır. PV santralinden gelen gerçek güç çıkışının bir piranometre okumasına dayalı olarak beklenen çıkışla karşılaştırılmasıyla PV santralinin verimliliği belirlenebilir. Verimlilikteki düşüşler, PV santralinin bakımının gerekli olduğunu gösterebilir.

 

Güneş Enerji Santralleri dışında kullanım Yerleri :

 1. Meteorolojik Ölçümler
 2. Agrometeorolojik araştırmalar
 3. Mahsul büyüme izlenmesi
 4. Ekolojik araştırmalar
 5. Çevresel izleme
 6. Sera kontrolü

 

Yaygın kullanılan piranometre çeşidi (Termopil Piranometre): Pirometredeki su geçirmez cam kubbe, güneş radyasyonunun akı yoğunluğunu 180°'lik bir açıyla ölçmek için kullanılır. Genellikle 300 nm ile 2800 -3000 nm arasında büyük ölçüde seviye spektral hassasiyetle ölçer.

Güneş ışınımı nasıl ölçülür?

Güneş ışıması, dünyadaki daha yüksek atmosferdeki her birim alan olayı için güneş enerjisinin genel dalga boylarından ölçülebilir. Alınan güneş ışığına dik olarak hesaplanır.

Piranometre avantajları ve dezavantajları:

 1. Sıcaklık katsayısı son derece küçüktür
 2. ISO standartlarına göre standartlaştırılmış
 3. Performans oranı ve performans endeksi ölçümleri doğrudur.
 4. Tepki süresi PV hücreye kıyasla daha uzundur
 5. Piranometrenin dezavantajı, spektral duyarlılığının kusurlu olmasıdır,  güneşin tüm spektrumunu gözlemlemez. Bu nedenle ölçümlerde hatalar meydana gelebilir.

 

Çok güneşli günler dileriz.


Enerjim Güneş