Güneş Panellerinin Avantaj ve Dezavantajları

Güneşin dünyaya bir saat boyunca sağladığı enerjinin bir yıl boyunca küresel enerji ihtiyacını karşılayabileceğini biliyor muydunuz? Kuşkusuz, güneş güçlü bir enerji kaynağıdır ve bu enerjinin bir kısmını güneş panelleri aracılığıyla elektrik üreterek dünya için önemli bir farkındalık yaratıyoruz.

Pahalı olduğu için yaygın olarak eleştirilse de, güneş enerjisinin sadece çevre için değil, aynı zamanda küçük ev ekonomileri, küçük işletmeler ve endüstriyel ekonomiler için son derece faydalı olduğu artık kanıtlanmıştır.

Pazardaki artan rekabetçi fiyatlar ve bazı illlerde mevcut güneş paneli teşvikleri sayesinde güneş enerjisinden elektrik üretmek, giderek daha fazla aile ve işletme için ana enerji kaynağı haline gelmiştir. Son yıllarda gelişen teknoloji  ve güneş pili depolama sistemleriyle entegre olarak güneş enerjisi önemli ölçüde daha verimli bir temiz enerji kaynağına dönüşmüştür.

Her ne kadar avantajlara sahip olsa da  analiz etmeye çalıştığımız enerji kaynağının bir takım dezavantajları da bulunmaktadır. Enerjim Güneş , güneş enerjisinden elektrik üretmenin temel avantaj ve dezavantajlarını aşağıdaki noktalarda özetlemiştir:

Güneş Panellerinin Artıları ve Eksileri
 
Avantajlar :) Dezavantajlar  :(
Yenilenebilir Enerji Kaynağı Kullanımı İlk Kurulum Maliyetinin Yüksekliği
Elektrik Faturalarınızı Azaltır Hava Durumuna Bağlılık
Kolay Kurulum Depolama Sistemleri Pahalı Olması
Düşük Bakım Maliyetleri Kurulum İçin Geniş Alan İhtiyacı 
Teknoloji Gelişimi  
Çevresel Kirlilik İle İlişki  

 

 

 

 

 

 

 

AVANTAJLAR :

Yenilenebilir Enerji Kaynağı Kullanımı

Güneş panellerinin tüm faydaları arasında en önemlisi güneş enerjisinin gerçekten yenilenebilir enerji kaynağı olmasıdır. Dünyanın her yerinde kullanılabilir ve her gün mevcuttur. Diğer bazı enerji kaynaklarından farklı olarak güneş enerjisi tükenmez, erişilebilirdir. Bilim adamlarına göre enaz 5 milyar yıl daha güneş ışığının bizimle olması beklenmektedir.

Elektrik Faturalarınızı Azaltır

Solar sisteminizin ürettiği elektrikle enerji ihtiyacınızın bir kısmını karşılayacağınız için elektrik faturalarınız düşecektir. Ne kadar tasarruf edeceğiniz ise solar sisteminizin kurulu gücüne ve sizin elektrik kullanımınıza bağlı olacaktır.Örneğin, ticari solar sistem kullanan bir işletmeyseniz, bunun işletmenize büyük faydaları olacaktır,  çünkü solar sistemden üretilen enerji faturalarınızın büyük bir bölümünü karşılayacaktır. Ayrıca, elektrik faturasından tasarruf etmekle kalmayacak, aynı zamanda kullanmadığınız fazla enerjiyi şebekeye ihraç ederek bağlı bulunduğunuz elektrik dağıtım firması ile mahsuplaşmaya da gidebilirsiniz. Bu durum ev veya işyeri farketmez, sahip olduğunuz mikro ekonomiye bazen tasarruf , bazen kazanç sağlar.

Kolay Kurulum

Solar sistemlerin kurulumu son derece kolaydır. Orta ölçekli ticari işletmelerde 3-4  günde tamamlanan mikro santral kurulumları, konutlarda genellikle 1 günde tamamlanmaktadır.

Düşük Bakım Maliyetleri

Güneş enerjisi sistemleri genellikle fazla bakım gerektirmemekte, temiz tutulması  yeterli olmaktadır. Panel temizleme solüsyonu ve özel mikrofiber bez yardımı ile yılda 2-3 kez  temizleme işi yapılması gerekmektedir. Hatta panel temizliği için profesyonel hizmet veren özel temizlik firmalarını bulunduğunuz bölgeden rahatlıkla bulmanız mümkündür.

Panel temizliği yapıldıktan sonra  bakım ve onarım çalışmaları için farklı bir harcama kalemi beklenmemelidir.

Teknoloji gelişimi

Güneş enerjisi endüstrisindeki teknoloji sürekli ilerlemekle birlikte ,  gelecekte daha farklı boyutlara ulaşacağı görülmektedir.  Kuantum fiziği ve nano teknolojideki yenilikler  güneş panellerinin etkinliğini potansiyel olarak arttırmış/arttıracak ve güneş enerji sistemlerinin elektrik üretimini mevcut duruma göre birkaç kat fazlasına çıkaracaktır.

Çevresel Kirlilik ile İlişkili

Güneş enerjisi sistemleri ile ilgili kirlilik diğer enerji kaynaklarına göre yok denecek kadar azdır.Güneş panel sistemlerinin üretim sürecinde kullanılan ve çevreyi dolaylı olarak etkileyebilecek bazı toksik maddeler ve tehlikeli ürünler içerdiği bilinmektedir. Ancak bunun oransal olarak gözardı edilecek kadar küçük olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.Güneş enerjisi diğer alternatif enerji kaynaklarına göre çok daha az çevreyi kirletmektedir.

DEZAVANTAJLARI

İlk Kurulum Maliyetinin Yüksekliği

Güneşten elektrik üreten bir sistemi satın almanın ilk maliyeti oldukça yüksektir. İlk kurulum maliyet kapsamı içinde güneş panelleri, inverter, bataryalar, kablolama ve kurulum hizmet maliyeti düşünülmelidir. Bununla birlikte, güneş enerji  teknolojileri sürekli gelişmekte olup , buna bağlı olarak  gelecekte fiyatların düşeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Hava Durumuna Bağlıllık

Bulutlu ve yağışlı günlerde güneş enerjisi paneller tarafından toplanabilse de, güneş sisteminin verimliliği düşmektedir. Güneş panelleri, güneş enerjisini etkin bir şekilde toplamak için güneş ışığına bağımlıdır. Bu nedenle, birkaç bulutlu veya yağmurlu gün, güneş enerji sistemi üzerinde gözle görülür düşüşe sebep olabilir. Ayrıca , güneş enerjisinin gece toplanamayacağını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Depolama Sistemlerinin Maliyetinin Yüksek Olması

Hemen kullanılmayacak güneşten elde edilen elektriğin bataryalarda saklanması gerekmektedir. Şebekeden bağımsız güneş sistemlerinde kullanılan bu bataryalar gündüz şarj edilerek enerjinin gece kullanılması sağlar. Gün boyu güneş enerjisini kullanmak için iyi bir çözümdür ama aynı zamanda oldukça pahalıdır. Bu sebeple , şehir şebekesinin olduğu lokasyonlarda depolama sistemi oluşturmadan, gündüzleri sadece güneş enerjisini kullanmak ve geceleriyse şebekeden enerji almak daha akıllıca olacaktır. Yüksek güce sahip elektrik enerjisi kullanımlarının gün içinde olduğu düşünüldüğünde ihtiyaçların çoğunun güneş enerjisi ile karşılandığını hesaplamak hatalı olmayacaktır.

Kurulum İçin Geniş Alan İhtiyacı

Yüksek güçte güneşten elektrik enerjisi üretmek için güneş  panelleri çok fazla alan gerektirir ve bazı çatılar sahip olmak istediğiniz güneş panellerinin sayısına sığacak kadar büyük değildir.

Güneş enerjisinden elektrik üretmenin  artıları ve eksileri vardır, ancak bu makale ilginizi çektiyse, eviniz için en iyi güneş panellerini bulmanıza yardımcı olmak üzere bizlerle bağlantıya geçebilirsiniz.

Güneş Enerjisine Hemen Geçiş Yapın!

Çok güneşli günler dileriz.

Enerjim Güneş