Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılır ?

Güneş dünyadaki tüm yaşamın kaynağıdır ve güneş enerjisi bizim için birçok farklı şekilde faydalıdır. Güneş, bitkilerde fotosentezden fotovoltaik (PV) hücrelerle elektrik üretmeye, su ve gıda ısıtmaya kadar birçok faaliyet için kullanabileceğimiz iki ana enerji türü – ışık ve ısı – yaratır. Peki, güneş enerjisinin bazı kullanım alanları nelerdir?Gelin , güneş ışığının günlük hayatımızda farklı kullanımını ve faydasını keşfedelim.

Güneşten Elektrik Üretimi

Son yıllarda ivme kazanan güneş enerjisi uygulamalarından biri Çatı Üstü Güneş Enerji Santralleridir.  Güneş paneli maliyetleri düştükçe ve daha fazla insan güneş enerjisinin finansal ve çevresel faydalarının farkına vardıkça, güneş enerjisi giderek daha erişilebilir hale gelmektedir.

Güneş PV sistemi tipik olarak evlerin veya işyerlerinin çatılarına kurulur. Bu güneş enerjisi sistemleri, ev/işyeri sahibinin kullanımını dengelemek için elektrik üretir ve fazla üretimi elektrik şebekesine gönderir.

Depolama sistemleriyle,  güneş battıktan sonra ve gece boyunca güç kullanmanıza veya acil durumlarda yedek güç sağlamanıza olanak tanımak için güneş enerjisi sistemlerine bağlanılabilir.

Ayrıca, lisanslı süreçler tamamlanarak daha büyük çaplı, endüstriyel ölçekte güneş tarlaları ile güneşten elektrik üretmek mümkündür.

Güneşle Su Isıtma

Güneş enerjisinin kullanım alanları su ısıtma sistemlerine kadar uzanır. Çoğu güneş enerjili su ısıtma çözümüyle ev içinde tüketilen sıcak su üretir. Güneş enerjili su ısıtıcıları, güneşin ısısını emmek ve su tankına aktarmak için bir çatı hücresi kullanır. Ülkemizde , Ege, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde sıklıkla, diğer bölgelerimizde görece olarak az olsa da bu yöntem kullanılmaktadır.

Güneşle Alan Isıtma

Güneş enerjisi ile yerden ısıtma sistemlerinin tipik kullanımları arasında, bir evi ısıtmak için radyan zeminlere güç vermek veya bir Zorunlu Sıcak Hava sistemi ile eşleştirme yer alır. Pasif güneş ev tasarımı, pencerelerin yerleşimi ve binada kullanılan malzeme seçimini de göz önünde bulundurarak kışın evleri ve işyerlerini ısıtabilir. Türkiye’de çok kullanılan bir yöntem değildir.

Güneşle Havalandırma

Tavan arası güneş fanları gibi güneş enerjisiyle havalandırma çözümleri, yaz aylarında evinizi soğutmaya yardımcı olacak klima sisteminizin yükünü azaltabilir. Evinizin tüm elektrik kullanımını dengeleyen bir güneş PV sistemi kuramıyorsanız eğer bu sistem sizin için iyi bir alternatif olabilir. Yine su sistemlerle  soğuk iklimlerde, solar proses ısısının ticari ve endüstriyel uygulamaları ile bir binanın önceden ısıtılabilen ve enerji maliyetlerini azaltacak şekilde kullanılması mümkündür.

Güneşle Aydınlatma

Güneş ışıkları her yerde bulunur haldedir ve ev peyzajından güvenlik ışıklarına, yol işaretleri ve sokak ışıklarına kadar her yerde bulunabilir. Ev/işyerleri için güneş aydınlatma teknolojileri görece olarak ucuz olduğu gibi yapı marketlerden veya internet sitelerinden, basit veya üst düzey tasarımları temin etmek mümkündür.

Taşınabilir Güneş

Çevrimiçi dünyanın sonucu olarak telefonlar, tabletler ve laptoplar her zaman bizimle birliktedir ve çoğu zaman pilleri yetersiz kalmaktadır. Taşınabilir solar PV şarj cihazları, hareket halindeyken kişisel elektrikli cihazlarımızı şarj edebilir. Güneş pillerini telefonlarımıza entegre etmek için teknoloji zaten var ve 1970'lerden beri saatlerde kullanılıyor Japonya'daki araştırmacılar, cihazlarımıza güç sağlamak için bir gün giysilere dikilebilecek hafif, suya dayanıklı güneş pilleri geliştirdiler. Günümüzde güneş enerjili sırt çantaları ve yaygın olmamakla birlikte giysiler kullanılmaya başlanmıştır.

Güneş Enerjili Bir Gelecek

Yenilenebilir enerji zaten hayatımızın daha tanıdık bir parçası haline geliyor ve inovasyon, günlük yaşamlarımızı iyileştirecek ve daha temiz bir dünyaya güç sağlamaya yardımcı olacak güneş enerjisi teknolojilerinin yeni uygulamalarını yönlendirmeye devam edecek. Gelecekte güneş enerjisinin daha kaç kullanımı olacak? Bunu öğrenmek için heyecanlıyız!

Çok güneşli günler dileriz.

Enerjim Güneş